Chelseas Kylian Mbappé flyttar över kidnappningstvisten när PSG för samtal med Todd Boehly efter uppmuntran till en megaaffär

By | July 30, 2023

Chelsea försöker förhandla fram ett cash plus spelarkontrakt för att få Kylian Mbappé till engelska Premier League i sommar.

Paris Saint-Germain – som formellt satte fransmannen på transfermarknaden efter att han vägrat förlänga sitt kontrakt efter säsongen 2023-2024 – har uppmuntrat Chelseas försök att säkra anfallaren. Förra veckan accepterade PSG ett erbjudande om ett världsrekord på 300 miljoner euro i övergångssumma från Al Hilal, bara för att Mbappé skulle vägra att diskutera kontraktsvillkor med Saudi Pro League-klubben.
När hans relation med Mbappé hamnade i öppen konflikt genom att utesluta anfallaren från klubbens försäsongsturné i Asien, har Paris Saint-Germains ordförande Nasser Al-Khelaifi också fört direkta diskussioner med Chelseas delägare Todd Boehly, om en övergång till London . klubb. Mbappé skrev på en första tvåårig förlängning av kontraktet med PSG värt över 150 miljoner euro per säsong i maj 2022. I juni skickade anfallaren ett brev till Al-Khelaifi daterat juli 2022 där han förklarade att han inte hade för avsikt att acceptera ett valfritt tredje år i kontraktet . ; ett drag som fick PSG att tro att Mbappé redan har gått med på att ansluta sig till de långvariga friarna Real Madrid som en fri agent nästa sommar.

Enligt seniora PSG-källor har Real Madrid inte inlett samtal med de franska mästarna om en övergång sedan 24-åringen lades ut till försäljning. Även om de förväntar sig att ett erbjudande kommer innan det aktuella fönstret är slut, tror PSG inte att det stämmer överens med deras egen bedömning av spelaren.

Efter att ha placerat Mbappé i en “loft”-grupp av spelare tillsammans med världscupvinnarna Leandro Paredes, Gini Wijnaldum, Julian Draxler och Abou Diallo avsiktligt separerade från den nya managern Luis Enriques försäsongstrupp, hoppas PSG kunna tvinga fram en försäljning och inleda en ny era där lagets kollektiv värderas över alla individer. Den Qatarägda klubbens åtagande att få tillbaka en procentandel av sin enorma investering i Mbappe understryks av dess vilja att sälja spelaren till Saudiarabien, oavsett den växande politiska konflikten och handelskonflikten mellan de två Gulfländerna.

PSG har också försökt överföra en annan av sina rekordvärvningar, Neymar, till saudierna, men den brasilianska landslagsspelaren har avvisat en rad lukrativa erbjudanden från La Liga. Sedan den statligt finansierade attacken mot europeisk fotbolls finansiella hegemoni i slutet av förra året började, har Saudi Pro League redan säkrat signaturerna av Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, N’Golo Kante, Riyad Mahrez, Ruben Neves, Kalidou Koulibaly, Malcom, Sergej Milinkovic -Savic, Jordan Henderson och Marcelo Brozovic.

Under press från Enrique att ytterligare stärka sitt lag söker PSG en mängd nya värvningar, inklusive Tottenham Hotspurs anfallare Harry Kane, Manchester Citys mittfältare Bernardo Silva och Barcelona-yttern Ousmane Dembele. . Ett långsiktigt mål för de franska mästarna, Dembele har en frisättningsklausul på 50 miljoner euro som löper ut i slutet av denna månad.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *